חשבון אישי, השאלות והזמנות התחברות מהבית שעות פתיחה
יעץ בדוא"ל טפסי הספרייה יעץ אישי
citat h הזמנת חדרי דיונים יצירת קשר

ארכיונים ופרויקטים דיגיטליים

פרויקטים דיגיטליים


 

ארכיונים ופרויקטים
 • שימור מורשת תרבות Open or Close
  פורטל "מורשת תרבות - ארכיונים, אוספים, תמונות" מאפשר גישה לתכנים יחודיים ומגוונים בתחומי מורשת תרבות מתוך אוספי הספרייה. פעולות השימור, התיעוד וההנגשה של תכנים אלו מתבצעות באמצעות תיוג ושילוב של התכנים במערכות ייעודיות לניהול אוצרות תוכן תוך שימוש בסטנדרטים בינלאומיים. פעולות אלו מאפשרות לחוקרים, סטודנטים, מומחים ומתעניינים בציבור הרחב להשתמש בחומרים בפורמט דיגיטלי למטרות שונות ולהסתמך עליהם כמקור ראשוני ומהימן.

  כל התכנים המוצגים בפורטל משולבים במערכת "המרכז למדיה דיגיטלית", מערכת המאפשרת אחסון, שימור ודליית פרטי מידע בפורמטים שונים המתווספים ומתעדכנים כל העת. הספרייה עוסקת בשימור מורשת תרבות כחלק מחזון האוניברסיטה למעורבות בקהילה, ובמסגרת פיתוח הספרייה הדיגיטלית.
 • המפתח למאמרים בעברית Open or Close
  המפתח למאמרים בעברית הוא מאגר מידע ייחודי מבית היוצר של ספריית אוניברסיטת חיפה.
  המאגר, הפותח שער למידע, הוא כלי רב-תחומי המציע למשתמש חומרים אקדמיים לצד מאמרים עסקיים ופופולאריים.
  במערכת מגוון אפשרויות חיפוש: בכל המאגרים, במאגרים אקדמיים ומחקריים בלבד, במאגרים מחקריים ומקצועיים או במאגרי העיתונות היומית.
 • כתבי עת בעברית ב-JSTOR Open or Close
  לקהיליית האוניברסיטה ניתנת גישה לטקסט המלא של 52 כתבי-עת מרכזיים בעברית מהגליון הראשון ועד לשנים האחרונות. לקבלת גישה מחוץ לקמפוס יש להתחבר מהבית למשאבי הספרייה. בנוסף לגישה באמצעות מאגרי הספרייה, ניתנת גישה לפרויקט לכלל האוכלוסיה באמצעות רישום באתר הספרייה הלאומית. פרוייקט JSTOR הישראלי מתבצע במשותף ע"י JSTOR, הספרייה הלאומית והספרייה שלנו.
 • תמונות היסטוריות של ארץ ישראל Open or Close
  ארץ ישראל מהווה מאז ומעולם מקור משיכה לצלמים מקצועיים וחובבים המנציחים אותה בתמונות. ברשות אנשים פרטיים כמו גם בארכיונים ובמוסדות שונים, נשמרו במהלך השנים אוספי תמונות נדירים המתעדים את נופיה הגיאוגרפיים והאנושיים הייחודיים. 
  מטרתה העיקרית של פעילות השימור הדיגיטלי המתבצעת בספריית יונס וסוראיה נזריאן של אוניברסיטת חיפה היא תיעודם ושימורם של התכנים האצורים בחומרים הפיזיים, הצלתם מבליית החומר, והנגשתם לציבור ולצרכי הוראה ומחקר. 
  מקורו של מיזם שימור והנגשת התמונות ההיסטוריות של ארץ-ישראל הוא בשיתוף פעולה בין הספריה, מעבדת ביתמונה, והחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה. כיום - מרכז האתר לתמונות היסטוריות של ארץ-ישראל חומרים שנמסרו למאגר המרכז למדיה דיגיטלית בספרייה, ממגוון רחב של תורמים ומקורות.
 • המלחמה הגדולה Open or Close
 • אלבום הקורפורל Open or Close
  אתר "אלבום הקורפורל" חושף אלבום תצלומים ייחודי ונדיר הכולל 142 תצלומים בשחור ולבן, אשר משקפים את הווי החיים בארץ-ישראל בחלק מהשנים הסוערות של המרד הערבי 1937-1938.
  האלבום המקורי הוגש כמזכרת מהנוטר העברי הנס קשוב (1911-1984) לקורפורל הבריטי הרולד טית'ר, מי ששימש כמפקדו ומדריכו בתקופת שרותו של קשוב כחיל בצבא הבריטי, והפך לידידו. בחורף 1991, מסר מר טית'ר את האלבום לידיו של מר דן אשבל (כיום שגריר ישראל בפינלנד ואז, יועץ העיתונות בשגרירות ישראל באנגליה), כאות הוקרה ואהדה למדינת ישראל המותקפת על ידי טילים מעיראק ב'מלחמת המפרץ הראשונה'.
 • ספרים נדירים וקטעי גניזה Open or Close
  אוסף הספרים הנדירים ואוספים מיוחדים בספרייה כוללים ספרים מימי הדפוס הראשונים ועד תקופתנו אנו ומכסים תחום נושאים רחב.
 • ארכיון אבא חושי וארכיון שפינוזה Open or Close
  תחילתו של הארכיון ע"ש אבא חושי היא בשנת 1970, כתוצאה מיוזמה משותפת של משפחת אבא חושי, עיריית חיפה ואוניברסיטת חיפה. 
  הארכיון הוקם בין כותלי האוניברסיטה במסגרת הפקולטה למדעי הרוח, והעומדים בראש האוניברסיטה יזמו את הקמתו. מטרת הקמת הארכיון היתה ריכוז חומרים ארכיוניים מהם ניתן יהיה ללמוד על תולדות חיפה בעבר הרחוק והקרוב, מתוך נקודות גישה שונות ובתחומים מגוונים.
  עם הרחבתו וגידולו של הארכיון, הוחלט להרחיב את המסגרת כך שארכיון אבא חושי יהווה מקום לחומר ארכיוני הקשור בתולדות היישובים שבצפון הארץ. זאת כדי להציל מכיליון חומר ארכיוני רב ערך וכדי לאפשר לחוקרים, סטודנטים, תלמידים ולכל המתעניין בתחום להיעזר בחומר המצוי בין כתליו. 
  לימים הועבר חלק מהארכיון לעיריית חיפה ובשנת 2005 הוחזר הארכיון לספריית אוניברסיטת חיפה, והוא שוכן בחדר ספרים נדירים. בשנת 2006 החל פרויקט מחשוב הארכיון: בשלב הראשון הכנסת התיקים לקטלוג אלף, ובשלב השני הכנסת הנתונים ברמת המסמך הבודד, זאת לצד טיפול פיזי בחומר, קביעת נהלי שימור ובנית תיזאורוס. בעתיד הרחוק יותר אנו מקווים להגיע לדיגיטציה של המסמכים, והצגתם באתר הארכיון.
 • פרויקט הדיגיטציה של כתב-העת אל-כרמל Open or Close
  גישה לאתר הפרוייקט (אנגלית וערבית)


ארכיונים אוניברסיטאיים