רביעי, 30 יולי 2014 07:11

סקר ארכיאולוגי של ישראל - מפת עתלית

שמחים לבשר כי בימים אלו עלה לדיגיטול  אלבום תמונות - סקר ארכיאולוגי של ישראל - מפת עתלית.  
אלבום התמונות  נתרם על ידי פרופ' אברהם רונן  שהיה בין מבצעי הסקר. הסקר נערך במפת עתלית 1:20,000, מטעם האגודה לסקר ארכיאולוגי של ישראל, על-ידי חוליה בראשותם של אברהם רונן ויעקב עולמי, בשנים 1965-1964. ובהשתתפות דן אורמן, מירה חומסקי ודן ידין. 

זהו הכרך הראשון, מבין ארבעה, אלבומי תמונות של סקר מישור החוף שהועבר לפורמט דיגיטלי והינו פרי עבודתה של הגב' יהודית צנר, ששימשה כספרנית מומחית בתחום הארכיאולוגיה בספריית האוניברסיטה, טרם פרישתה לגמלאות ביוני 2014. 

התמונות אשר פורסמו בספר: "מפת עתלית ,: האגודה לסקר ארכיאולוגי של ישראל, תשל"ח 1978", הן רק חלק מהתמונות שצולמו בעת עריכת הסקר. עם סריקת אלבום התמונות המקורי בשלמותו נחשפים לראשונה לציבור כל התמונות המקוריות בליווי זהויות מאומתות עם החוקר פרופ' רונן. באיכות גבוהה ונוחות שימוש.


מהו סקר ישראל

הסקר הארכיאולוגי של ישראל מהווה בסיס חשוב לנתונים אודות אתרי העתיקות שקיימים מעל ומתחת לפני השטח בארץ.  לאחר קום המדינה הציע ד"ר שמואל ייבין, המנהל הראשון של מחלקת העתיקות, לבן-גוריון "לערוך סקר ארכיאולוגי בשטח מדינת ישראל, כדי שבדורות הבאים ידע כל אחד במדינה מה צפון בשטח המדינה החדשה" . 

בשנת 1964 קמה ה"אגודת לסקר ארכיאולוגי בארץ-ישראל" ששמה לה למטרה, לבצע סקר ארכיאולוגי מקיף של מדינת ישראל, בעזרתן של חוליות סקר רבות. הסקר כולל סקירת אתרים עתיקים והיסטוריים, עריכת מיפוי, מדידות, צילומים ואיסוף חומר הקשור באתרים הללו. העדיפות בבחירת אזורי הסקר נקבעת לפי מפת הפיתוח של הארץ,  בטרם ייהרסו על ידי פעולות הפיתוח ברחבי המדינה. 

כל מפת סקר מתפרסמת במסגרת של ספר המאגד בתוכו את המידע התמציתי על כל אתר, והוא כולל: רשימת האתרים הקדומים במפת הסקר; מיקומם בנוף ואופיים; תיאור השרידים; הממצאים לתקופותיהם; איורים; מפת האתרים; מפות תקופתיות של האתרים; מפתחות (מפתח אלפביתי של שמות האתרים ומפתח האתרים לתקופותיהם) ציונים ביבליוגרפים; מפת איתור כללית ונוסח באנגלית.

(ברוך, י., "סקר ישראל-סקירה כללית", רשות העתיקות)

red bullet מצורף קישור לאתר רשות העתיקות בו נמצאת מפת חלוקת אזורי הסקרים

red bullet הכנת הסקירה: לו בל-אשכנזי, תחום מדיה