דף ראשי

ron aviel

רון, אביאל

נולד ביום ט"ז באב תש"ח (21.8.1948)
נהרג בפיגוע במסעדת "מצה" ביום י"ח בניסן תשס"ב (31.3.2002)
והוא בן 54

למד באוניברסיטת חיפה

רון, אביאל אלוף משנה בצה"ל ומנכ"ל המרכז למיפוי ישראל. חתן פרס ביטחון ישראל. 
אביאל נולד בשכונת הדר בחיפה, למד בבית הספר הריאלי ובמחזור הראשון של תיכון עירוני ה' ופעל בתנועת הצופים. בשנת 1966 התגייס לחיל התותחנים ולחם במלחמת ששת הימים כחייל בשירות סדיר ובמלחמת ההתשה כקצין. בשנים 1970 - 1974 למד לימודי גאודזיה בטכניון ובשנים 1976 - 1978 עבד באיראן. בשובו לישראל הוא התגייס בשנית לשירות קבע בצה"ל.

במסגרת שירותו היה אביאל שותף לפיתוח תורת לחימה ייחודית שהפכה את האגד הארטילרי למרכז אש אוגדתי. תחת פיקודו של האלוף ישראל טל הוא היה שותף גם לפיתוח תותח מתנייע ולתכנון מרכבה 3.

מאוחר יותר הוא היה מעורב גם בפיתוח תותח בקוטר 120 מ"מ, לשימוש בטנקי מרכבה, עליו הוא זכה עם צוותו מהתעשייה הצבאית בפרס ביטחון ישראל (1998).
במהלך שירותו הצבאי הושאל אביאל לעבודה במרכז למיפוי ישראל ולאחר סיום שירותו (בדרגת אלוף משנה) הוא התמנה, בשנת 1994, למנהל המרכז. בתקופתו בתפקיד הוקמה מערכת מידע גאוגרפי לאומי בה רוכזו כלל הנתונים הגאוגרפיים לשימוש משרדי הממשלה. כמו כן החל המרכז לעשות שימוש במערכות ניווט לווייניות לצרכי מיפוי והוקם באוניברסיטת חיפה הארכיון הלאומי למפות ולתצלומי אוויר. באמצעות נתוני המרכז קודמו על ידו תכניות מערכתיות לחיזוי רעידות אדמה ולמלחמה בתאונות הדרכים. אביאל עמד גם בראש הוועדה לקביעת קו המים העליון של הכנרת.
ב-31 במרץ 2002 שהה אביאל עם משפחתו במסעדת "מצה" בחיפה ונהרג במהלך פיגוע טרור. שני ילדיו, ענת ועופר, נהרגו גם הם. רעייתו, כרמית, נפצעה קשה.
אביאל היה חובב רכיבת אופניים ועל על שם בני המשפחה נקרא חניון "שבילי רון" להליכה ולרכיבה באופניים. כמו כן נקראה על שמו צעדת "לוחמי האש" של חיל התותחנים

באוניברסיטת חיפה הוצא לזכרו הקובץ: "מחקרים בארץ ישראל - ספר אביאל רון" ומוקדשת לזכרו פינת הנצחה בספרייה בחדר לימודים אזורים.