נוף ארצנו - מאוסף התצלומים של עזריה אלון

התערוכה בשיתוף עם הגלריה "הרוח הישראלית"


איש הטבע עזריה אלון מתבונן בעולם סביבו ומפרש אותו בכלים של חוקר ומאהב. הוא כותב, משדר ומצלם את ארץ ישראל כבר יותר משבעים שנה.

קולו הוא פסקול ארץ-ישראלי של מאזיני הרדיו בפינתו "נוף ארצנו". 55 שנים רצופות, 5 דקות בכל שבת בבוקר, למעלה מ-2600 שידורים. כתיבתו בנושאי טבע וידיעת הארץ הניבה עשרות ספרים ואלבומים. את כולם ליווה בצילומים שתיעדו פרחים, צמחים ובעלי חיים, נופים ואתרים היסטוריים. בין לבין, כשהמצלמה תמיד לצידו, צילם אלון גם תמונות שלא יועדו לפרסום. הוא צילם את חברי קיבוץ בית השיטה, את בני משפחתו, את קבוצות המטיילים שצעדו עמו בשבילי המדבר. כשצילם פרחים ועצים, התייחס אליהם כאל דיוקנאות של מכרים אהובים.

אוצרות הצילום של עזריה אלון נחשפו בשנים האחרונות כשהנגטיבים עברו סריקה דיגיטלית ע"י ספריית היודאיקה של אוניברסיטת הארוורד. עשרות אלפי תמונות בשחור לבן ומספר דומה של שקופיות צבע נחשפו על צג המחשב.

התערוכה באוניברסיטת חיפה מייצגת מעט מהשפע:

קיבוץ: חברה שיתופית, מגויסת ומלאת כוחות יצירה, בשנים 1950-1978 (בספרייה)

מדבר: טיולי המדבר של הפלמ"ח, תנועות הנוער ותלמידי התיכון של שנות ה-40 וה-50. מפגש בראשיתי עם נופים ומרחבים, מקומו של האדם במרחב ויחסי הפרט והקבוצה (במעבר לבנק הפועלים)

טבע: פרחי הבר של ארץ ישראל בצילומי צבע שכיכבו בקמפיין שמירת פרחי הבר בשנות ה-60, עצים בנוף הפתוח ופנורמות של נופי הארץ (במבואה של הספרייה)

דיוקנאות: ילדים וחברים בקיבוץ בית השיטה, בני משפחה, בעלי חיים ונופי מדבר (בגלריה הדיגיטלית "הרוח הישראלית" ובאתר "אנשים ישראל – המדריך לחברה הישראלית")

חדר העבודה: ספרים ופרסומים של עזריה אלון, מחברות מימי בית הספר היסודי בכפר יחזקאל ובית הספר הריאלי בחיפה (שנות ה-20 וה-30), תעודות ופרסים, מצלמות וחפצים אישיים (בספרייה)

התערוכה והקטלוג באדיבות משכן לאמנות עין חרוד ומוזיאון בית שטורמן, עין חרוד ויד טבנקין, אפעל.
סריקת הנגטיבים באדיבות בית יגאל אלון וספריית היודאיקה באוניברסיטת הארוורד.
הגדלות: אופק, נתניה
אוצרים: אביטל אפרת, גיא רז, גליה בר אור, תמר אלמוג ושרון פוליאקין
הפקה: ג'ני כרמל

 

התערוכה ממוקמת בשלושה מוקדים:
בספריית יונס וסוראיה נזריאן, בגלריה "הרוח הישראלית" ובמעבר לבנק הפועלים

מועדי התצוגה: נובמבר 2013 עד פברואר 2014.