שלישי, 30 דצמבר 2014 00:00

תרומתו של חתן פרס ישראל לחקר המזרחנות פרופסור ששון סומך

לאחרונה התקבלה בספרייה תרומתו של פרופ' ששון סומך. סומך הוא פרופסור אמריטוס בחוג ללימודי הערבית והאסלאם שבאוניברסיטת תל אביב,  חתן פרס ישראל בחקר המזרחנות לשנת פרופ' ששון סומךתשס"ה 2005 ופרס אמנות-מדע-תרבות למזרחנות לשנת 2008.

פרופ' סומך הוא מגדולי החוקרים של הספרות הערבית בימינו, והוא מתמחה במיוחד בספרות הערבית של המאה העשרים. סומך פרסם עשרות מאמרים וספרים בעברית, בערבית ובאנגלית, חלקם אף תורגמו לשפות נוספות. לאחרונה פרסם ספר אוטוביוגרפי, בגדאד אתמול, על נעוריו בעיר שבה נולד. מבין תפקידיו בארץ ובחו"ל: ראש הקתדרה לספרות ערבית על שם הלמוס באוניברסיטת תל-אביב, ראש החוג לשפה וספרות ערבית באוניברסיטת תל-אביב, מזכיר מדעי של האקדמיה ללשון עברית בירושלים, ראש המרכז האקדמי הישראלי בקהיר, פרופסור אורח במספר אוניברסיטאות בעולם: אוניברסיטת פרינסטון ואוניברסיטת ניו-יורק, אוניברסיטת אופסלה בשבדיה, ועמית בכיר אורח באוניברסיטת אוקספורד ובקולג' סיינט אנתוני באנגליה. 

קבלת התרומה התאפשרה הודות לתיווכו של דיקן הפקולטה למדעי רוח, פרופ' ראובן שניר, והיא כוללת ספרים העוסקים בשירה ובספרות ערבית, לשון ערבית, אסלאם, יהדות, פילוסופיה, לימודי המזרח התיכון ועוד תחומי ידע אשר מעשירים את הספרייה ומשלימים את החסר באוסף. ברצוננו להודות לדיקן הפקולטה, פרופ' ראובן שניר, על הסיוע בקבלת התרומה לספרייה. לעיונכם: קישור לרשימת הספרים שנקלטו עד עתה באוסף הספרייה. (מומלץ לעקוב מדי פעם אחר הספרים הנוספים שייקלטו באוסף). ניתן גם להגיע לפריטי האוסף על ידי חיפוש בקטלוג הספריה בשדה "תורם": סומך ששון.

red bullet מצורפת סקירתו של פרופ' ראובן שניר:פרופ' ששון סומך בשדה היצירה התרגום והמחקר.


 


red bullet הכנת הסקירה: ערן גולדנברג, ענף שירותים טכניים