על המיזם

אוניברסיטת חיפה מציינת 150 שנה להופעת ספרו של הכומר הבריטי הנרי בייקר טריסטראם: "מסע בארץ ישראל"; תרומתו של טריסטראם לחקר ארץ ישראל בתחומים רבים ומגוונים הינה ייחודית מסוגה, בהיותה מקיפה את כל הקשור בידע אודות ארץ ישראל במחצית המאה ה-19: היסטוריה, גיאוגרפיה, זואולוגיה , בוטניקה ובתחום ה-Biblical Archeology.

ייחודו של המסע והספר נובעים מבקיאותו המופלגת של הכומר במקורות המקראיים, בהיותו חוקר הפאונה והפלורה של הארץ, ובעובדה כי עבר את ארץ ישראל לאורכה ולרוחבה באופן שיטתי ובדיוק מדעי רב. לא בכדי הופיע ספרו במהדורות רבות, תורגם לשפות אחרות, והוא משמש גם בימינו אלה מקור מרכזי לחקר א''י מנקודות מבט שונות. חוקרי הטבע שהוקירו את תרומתו הרבה למחקר האורנטולוגי, שינו את שמו של זרזיר ים המלח לטריסטרמית,...

אוניברסיטת חיפה מתכננת אירוע ציבורי לציון הופעת הספר ולתרומתו של חוקר בריטי זה, אשר במסגרתו נקיים יום עיון שבו ישתתפו מיטב חוקרי ארץ-ישראל מתחומי הדעת של גיאוגרפיה, ארכיאולוגיה, היסטוריה, בוטניקה וזואולוגיה.
למחרת יתקיים יום סיור בצפון הארץ, בעקבותיו של טריסטראם ותוך השוואה בין הנוף בו חזו עיניו ובין הנוף העכשווי של אתרים מרכזיים בספרו.

בנוסף, תקיים ספריית האוניברסיטה תערוכה מיוחדת לציון תרומתו של טריסטראם, ובה יוצגו לקט מתגליותיו – פוחלצים של בעלי חיים, צמחים ועשבים, תמונות ומפות של ארץ ישראל מהתקופה, ותיוצר מפה אינטראקטיבית של מסעו ושל האתרים בהם ביקר.

יום העיון יתקיים באוניברסיטת חיפה ב-5 באפריל 2016 ולמחרת, ב-6 באפריל 2016 ייערך הסיור.

כתבה בעיתון "הארץ" על המיזם

האירועים יהיו פתוחים לקהילה האקדמית ולקהל הרחב.

הצוות המדעי של יום העיון והמארגנים:
פרופ' יוסי בן-ארצי, החוג ללימודי ארץ ישראל
פרופ' גיא בר-עוז, החוג לארכיאולוגיה
פרופ' אמוץ דפני, החוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית
ד"ר דן מלקינסון, החוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה
ד"ר רמי רשף, החוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית
נעמי גרידינגר וצוות ספריית יונס וסוראיה נזריאן