חמישי, 24 מאי 2012 00:00

השתלמות בתחום ספריות ילדים ונוער - באיזור קרויצברג-פרידריכשיין שבברלין

בתמיכת מכון גתה וה- BII- Bibliothek & Information International ומשפחת בוכסווילר

בהשתלמות מיוחדת זו ניתנה לנו ההזדמנות להכיר מקרוב ומבפנים את מערכת הספריות הציבורית, לצפות בהפעלות ופעילויות ובעיקר - להכיר אישית אנשים נפלאים - את  אנשי הצוות המקצועי, ספרנים עמיתים בברלין.
תוכנית ההשתלמות נתפרה במיוחד עבורנו על-ידי גב' קתרין סיוולד, מנהלת סניף ספרייה ציבורית לילדים ונוער, ומטרתה להציג בפנינו את הספריות באזור קרויצברג-פרידריכשיין שבברלין, אחד מ-12 האזורים המהווים את ברלין רבתי.
אזור קרויצברג-פרידריכשיין, שבו גם התאכסנו, מונה אותה כמות אוכלוסייה לערך כמו זו של חיפה. זהו איזור מיוחד במינו, הכולל אוכלוסיית מהגרים רבה במעמד סוציו-אקונומי נמוך, (במיוחד מטורקיה אך גם ממדינות ערב, אפריקה ואסיה), יחד עם אוכלוסיה צעירה ובוהמית, ומשפחות צעירות מקומיות. ככלל, הרובע מוגדר לעתים כ"ברלין האלטרנטיבית", מה שניכר אפילו תוך כדי טיול רגלי ברחובות שהוא חוויה בפני עצמה - של צפייה ב"תפאורת" התלבושות המגוונות, המסעדות הייחודיות, הגלריות, חנויות הספרים העצמאיות, וכמובן - הגרפיטי. וכך - אחד האתגרים המרכזיים שאיתו מתמודדות הספריות הוא ריבוי תרבויות ושפות. מבחינה זו ישנו דמיון לאוכלוסייה המגוונת שמשתתפת אצלנו בהפעלות שבספריית הילדים. 

ספרייה באיזור קרויצברג-פרידריכשיין
 
סניף הספרייה בקרויצברג שהמנהלת שלו, גב' קתרין סיוולד אירחה אותנו. נחשבת לספרייה העתיקה ברובע.
הספריות הציבוריות הן במרחק הליכה מבית הספר או הגן (חובה לפי תקנות עירוניות של האזור), כאשר כיתות או קבוצות מגיעות במהלך יום הלימודים שלהן לפעילות, באופן שוטף במהלך השנה, זאת בליווי הגננת או המורה. הכיתות הן קטנות מאוד (עד-20 ילדים!), ופעמים רבות הן רב-גילאיות, כלומר כיתת גן כוללת ילדים מגיל שנתיים ועד גיל שש, או כיתת בי"ס כוללת ילדים מגילאי כיתה א' ועד ג'. 

הפעילות היא בחינם, כאשר בסיומה הילדים בוחרים ספרים להשאלה, וכאשר תקציב הספרייה נגזר בחלקו מכמות המבקרים והמשאילים. הספרים יישארו בגן או בכיתה, ולעתים גם יילקחו הביתה, זאת עד הביקור הבא של הכיתה בספרייה.

ספרייה באיזור קרויצברג-פרידריכשיין


האוסף לגילאים הצעירים כולל ספרים רבים שהם דו-לשוניים ורב-לשוניים. ישנה גם הכשרה מיוחדת לאמהות מתנדבות בגני הילדים, המספרות באופן קבוע סיפורים וספרי ילדים בטורקית לילדי הגן.

חזית הספרייה

 

הספרייה המרכזית ברובע הנמצאת בברלין המזרחית לשעבר. הספרייה שופצה לאחרונה (החזית המשופצת שנוייה במחלוקת)
בתחום ספרי המידע לילדים האוסף עשיר מאוד, וכולל הרבה ספרים מאוירים בתחומים כמו היסטוריה או תרבויות עמים, בהם מבחר ספרי ילדים הקיימים בעברית הוא דל. יחד עם זאת, לא צפינו בהפעלות בתחום אוריינות המידע, תחום שאנחנו מתמקדים בו יותר, כספריית ילדים שבתוך ספרייה אקדמית.
הכל ניתן להשאלה, גם במחלקות למבוגרים, כולל דיסקים קוליים ודי.וי.די (ואפילו תמונות לתלייה בבית), וכן ספרי לימוד של בתיה"ס הנמצאים בעותקים רבים בספריות בתיה"ס וגם בספריות ציבוריות, לשימוש והשאלה לתלמידים שמשפחתן אינה יכולה לרכוש עבורם את הספרים.

בתוך הספרייה


נראה ששלטונות אזור קרויצברג-פרידריכשיין מודעים מאוד להיבטים חברתיים ושמים דגש על עקרונות של נגישות מירבית ושוויונית לספרים וספריות לכל חלקי האוכלוסיה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי למרות שהספריות מעוצבות ויפות, אין מחשבים רבים או שימוש בטכנולוגיות חדישות במיוחד. וכמו כן - גם שם שמענו מהספרנים תלונות על קיצוצים, ועל סגירת מספר ספריות בשנים האחרונות, כך שהבעיות אינן רק אצלנו.לסיכום - יותר מכל דבר אחר התרשמנו מהמאמצים, ההשקעה והרצון הטוב של הספרנים שעובדים בתנאים לא פשוטים ועם אוכלוסיות מגוונות, אשר אירחו אותנו בחמימות יוצאת מן הכלל, שיתפו, הקשיבו וענו לכל שאלה וגילו סקרנות ועניין בחיפה ובישראל.

red bullet הכנת הסקירה: יסמין אלעד ותמי צוק