רביעי, 14 מרס 2012 00:00

חיפה המתפתחת של תחילת המאה ה-20

שני אוספים חדשים הצטרפו לאחרונה למאגר התמונות הדיגיטליות של העיר חיפה. אוספים אלו מרחיבים את נקודת המבט של הצופה על חיי היום יום בעיר חיפה המתפתחת של תחילת המאה ה-20.

- מייסדי רשת מלונות בחיפה - אוסף ישראלה וימן
 
אוסף עשיר ומגוון של כ-100 תמונות המתעדות את שנות ה- 20 של המאה ה-20 בחיפה בפרט, וברחבי הארץ בכלל. ישראלה וימן, תורמת האוסף, הינה ביתה של מנחם פוגלסון ובת שבע אפשטיין, על כן התמונות המתארות אירועים הקשורים בחיי שתי משפחות: משפחת פוגלסון, ומשפחת אפשטיין.
מתמונות אלו ניתן ללמוד על עברה התוסס של העיר חיפה, גם במישור החינוכי והחברתי וגם במישור כלכלי. כך נוכל לראות באוסף תמונות של מחנות העולים, בנית מבנים וכבישים, תמונות של "רשת" מלונות הרצליה בחיפה, ולהתרשם מאורח החיים בעיר הצמאה לבניה, התחדשות ויציבות.
מנחם פוגלסון (אביה של ישראלה ויימן) נולד ב-1894 בוויטבסק, אוקראינה. הגיע ארצה להתרשמות בשנת 1913 וחזר. לאחר מכן עלה לארץ. בהיותו נתין רוסי גורש על ידי התורכים למצרים בשנת 1915, ושם התגייס לגדוד נהגי הפרדות בו שרתו זאב ז'בוטינסקי ויוסף טרומפלדור. המשיך בצבא הבריטי ושרת בהודו ולבסוף חזר לחיפה עם חבריו לנשק בשנת 1920. התחתן עם בת שבע אפשטיין. עבד כשלם ראשי ברכבת תחת המנהל פייקיביץ (אביו של יגאל אלון). היה מבקר המוזיאונים בחיפה ופעיל בשטחי אמנות שונים ומגוונים עד לפטירתו בשנת 1972.
משפחת אפשטיין היתה בעלת "רשת" מלונות הרצליה בחיפה. מייסד המלונות דוד משה נולד בחברון בשנת 1874 כשני מתוך חמישה ילדים. המשפחה עברה לירושלים בשנת 1887 ושם התחתן, בגיל 20, עם רחל רוזין. לפרנסתו עבד בבית הדפוס של פרומקין (עתון החבצלת), כפקיד אצל שמעון רוקח, כמוכס בתחנת שער הגיא וכחובש ועוזר לדר' ואלאך בבית החולים שערי צדק בירושלים.
בשנת 1908 עבר עם משפחתו ליפו ויחד עם גיסו, ירחמיאל אמדורסקי, פתחו בית מלון בשם יפה נוף. בשנת 1910 עברה המשפחה, על ששת ילדיהם, לחיפה שם פתח את בית המלון בבית קוקאש המוכר כיום כבית הגפן. בשנת 1917 נפתח מלון שני ברחוב אלנבי 7 וגם הוא נקרא הרצליה. בשנת 1923 נפתח מלון נוסף באותו השם ברחוב קלר 7 פינת הברושים (בית אורנים כיום) ובשנת 1928 מלון הרצליה האחרון ברחוב יפה נוף (פנורמה אז) 38 הידוע היום כבית המילואים על הכרמל.  

- אוסף עמי יובל- חיפה ונפי הגליל
בעל האוסף עמי יובל עוסק בצילום כתחביב מגיל 13. אוסף תמונות מתעד מסע אל העבר המשפחתי, על רקע נופי העיר חיפה והתפתחותה משנות העשרים של המאה העשרים ועד ראשיתה של המאה העשרים ואחת. צילומי רחובות, שכונות, בתים, חנויות ותושבים בעיסוקיהם השונים מספקים הצצה אל הווי החיפאי המשתנה לאורך כמאה שנים. בנוסף, כולל האוסף צילומים מטיולי המשפחה ברחבי הגליל בין השנים  1970-1920.

משפחת יובל, או בשמה המקורי משפחת טולצ'ינסקי,  עלתה ארצה בשנת 1906. אבי המשפחה ברוך נמנה עם  מקימיה של העיר תל-אביב בשנת 1909. בשנת 1922 עברה המשפחה להתגורר בחיפה, שם השתתף ברוך בקבוצת היזמים שהקימה  את "המרכז המסחרי הישן" ברחוב נתנזון ומאוחר יותר נמנה על מקימיו של "המרכז המסחרי החדש" ברחוב הבנקים. בשנת 1935 בנה ברוך את ביתו ברחוב מוריה 21, מהבתים הראשונים על הר הכרמל. לברוך ואיטה טולצ'ינסקי היו שני בנים, שלום וישראל. עמי יובל הוא בנו הבכור של ישראל, ונולד בחיפה בשנת 1932. בעקבות נפילתו של יובל, בנו הבכור של שלום טולצ'ינסקי, במלחמת השחרור, שינתה כל המשפחה את שמה ליובל לזכרו. לתמונות האוסף

- הכנת הסקירה: פלורה הראלי תחום מדיה

מצורפת מצגת עם מבחר תמונות מאוספים אלו:
הכנת המצגת: קרן ברנר, תחום מדיה