אוסף הזמנות החתונה של יוסף בראנס

"פגשתי את אשתי בירושלים ושם התחתנו. אחרי תקופה קצרה בבני-ברק עברנו להתגורר במגדל העמק, בקהילה קטנה של אנשים הדומים לנו, קרי: עולים, בעלי תשובה, דוברי אנגלית. לימים עברנו ליישוב רכסים, הסמוך לכפר חסידים, שבו משפחתנו מתגוררת עד היום. אני עובד בספריית האוניברסיטה בענף מערכות מידע ספרייתיות.

אוסף ההזמנות לשמחות שברשותי (חתונות וחגיגות בר מצווה) מורכב בעיקר מהזמנות שנשלחו אלי ואל אשתי על ידי חברים, שכנים, בני משפחה ומכרים ממקומות שונים בארץ ובחו"ל. לא השתתפתי בפועל ברוב החתונות שאליהן הוזמנתי ונאלצתי להסתפק במסירת ברכות בטלפון, כיוון שהן התקיימו הרחק ממקום מגורי ודרשו נסיעה של מספר שעות באוטובוס (הלוך ושוב).

האוסף צמח באופן ספונטני (ללא תכנון מראש), מתוך מחשבה שאולי בעתיד החומר יהיה מעניין לי או לאחרים. ההזמנות שמורות בשמונה קופסאות קרטון על פי סדר כרונולוגי. ההזמנות הכי מרגשות הן של חתן או כלה שהכרנו עוד בהיותם ילדים.

רוב ההזמנות באוסף הן של בעלי השמחה מהציבור החרדי. עיצובן פשוט וצנוע, ללא צבע וגרפיקה. המתכונת הסטנדרטית כוללת את שמות החתן, הכלה, ההורים, הסבים והסבתות (במידה והם עדיין בחיים), מיקום האירוע, התאריך ודרכי ההגעה.

לפעמים נוספים פרטים אודות העלייה לתורה ("שבת חתן" - "אופרוף"), מידע על הסעות מאורגנות וכן פתגמים או פסוקים הקשורים לתחום הנישואין.

רוב השמחות בחברה החרדית מתקיימות במספר מצומצם של אולמות בירושלים ובבני ברק. אלה אולמות מסודרים ונאים, אך לא מפוארים כמו במגזר החילוני, והדגש שמושם הוא על פשטות וצניעות. עלויות האירוע מותאמות לתקציבים הצנועים של משפחות ברוכות ילדים. האולם מרווח מספיק כדי לאפשר שטחים נפרדים לגברים ונשים בזמן הסעודה ובעיקר בזמן הריקודים."