על התערוכה

"מוזמנים להשתתף בשמחתנו" הזמנות חתונה בחברה היהודית בישראל בראי הזמן


המנהג לשלוח הזמנות-חתונה מודפסות החל להתפתח בקרב הקהילות היהודיות בארץ ישראל בסוף המאה ה-19. מאז ועד ימינו חלו שינויים בכל אחד ממרכיבי ההזמנה: בטקסטים (סגנון לשוני, אורך, דגשים, תאריך החתונה ועוד), בגודל, בטיב הנייר, בפונטים, בצבעים ובעיטורים.

האוסף בתערוכה כולל מאות הזמנות ומתייחס לפרק זמן של כמאה שנה - בעיקר המאה העשרים. רובן נאספו במסגרת מחקרה של תחיה ספיר. כמו כן תרמו לתערוכה עוד שני עובדי ספריית האוניברסיטה: יוסף בראנס (מאוסף ההזמנות שנשלחו למשפחתו) וניר זינגר (מאוסף ההזמנות שנשלחו לסבתו).

הזמנות החתונה מספרות לא רק את סיפור ההשתנות של מנהגי הנישואים בישראל אלא גם את התפתחותה של החברה היהודית בארץ - מקהילה קטנה, הומוגנית, ענייה, פטריארכלית, פוריטנית, ומסוגרת לחברת המונים, מבוססת, הטרוגנית, הדוניסטית, אינדיווידואלית, מוחצנת ופמיניסטית.

בעידן הדיגיטלי ההזמנה לחתונה מורחבת בהדרגה למסרים אלקטרוניים מתוחכמים עם אינספור אפשרויות אודיו-ויזואליות: פרומואים ותזכורות ברשתות החברתיות ופרסום חומר ויזואלי לפני האירוע החגיגי ואחריו.

אפשר לצפות שההזמנה המסורתית המודפסת תיעלם בעתיד הלא רחוק מהזירה החברתית ותיכנס לפנתיאון הנוסטלגיה והישראליאנה.

התערוכה "מוזמנים להשתתף בשמחתנו" היא פרי שיתוף פעולה בין הפקולטה למדעי הרוח לבין ספריית יונס וסוראיה נזריאן באוניברסיטת חיפה. היא כוללת שלושה מוקדים:

תערוכה דיגיטלית (גלריית הרוח הישראלית) - האוצרים: ד"ר תמר אלמוג ופרופ' עוז אלמוג 

תערוכה פיזית (מתחם ספרייה) - האוצרת: גב' ג'ני כרמל

אתר אנשים ישראל - המדריך חברה הישראלית