מדעי הרוח הדיגיטליים

מדעי הרוח הדיגיטליים

מדעי הרוח הדיגיטליים הם תנועה במחקר ובהוראת מדעי הרוח, הפועלת לקדם את המחקר, לשמר, לפתוח ולהנגיש את חומרי הגלם שלו, את תיעודו ואת תוצריו, לבסס תשתיות ולאפשר שיתוף והרחבה של מידע וידע לקהילות מחקר והוראה ולקהל הרחב. זוהי תנועה של חידוש, העצמה והעשרה של מדעי הרוח, שעושה שימוש מושכל באפשרויות שמגלמת הטכנולוגיה הדיגיטלית, ומציבה את המחקר במדעי הרוח במקום מוביל במהפכת המידע, שהיא ראשית לכל חברתית, תרבותית ומחשבתית.

מקומם הפעיל של מדעי הרוח בשדה הטכנולוגי מאפשר לפתח גישות ושיטות חדשות, ביניהן רפלקטיביות וביקורתיות, להתמודדות עם כמויות המידע הזמין ועם אפשרויות הקריאה, המידול, הייצוג וההנגשה שלו. בין השאר, תנועת מדעי הרוח הדיגיטליים מעצבת בשנים האחרונות קהילת ידע בין-לאומית מתרחבת, העוסקת בבניית כלים למחקר, בעיבוי יכולותיו והגישות אליו וכן בפיתוח משאבים דיגיטליים מגוונים.

כחלק ממימוש חזון הספרייה ועל מנת לקדם את המחקר ברוח האמור לעיל, הוקם צוות היגוי ייעודי לתחום.

מדעי הרוח הדיגיטליים

תמיכת הספרייה

כבית לתוצרי המחקר במדעי הרוח הדיגיטליים, תומכת הספרייה בהנגשה של חומרים מגוונים תוך שימוש בסטנדרטים המאפשרים קיימות וממשוק של גופי ידע שונים. פרט לפורמטים המקובלים בספריות אקדמיות, תומכת הספרייה בחומרים שמפותחים במסגרת מחקר: מאגרי מידע, אתרי אינטרנט, תכנים בקוד פתוח, גזטירים, מערכי נתונים ותוכנות/כלי מחקר. לספרייה נהלים להפקדת תוצרי מחקר וכלים דיגיטליים, על מנת לשמרם, להנגישם לקהל באמצעות מערכות הספרייה, אתר הספרייה ובמידת הצורך גם באמצעות API.

כחלוצה בהנגשה דיגיטלית מפורטת ועמוקה של אוספיה שלה, פועלת הספרייה למימוש כלים המפותחים במסגרת מחקר במדעי הרוח הדיגיטליים על אוספי הספרייה:

  • חממת מדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטה בשיתוף הספרייה יבצעו תהליכי קריאה עמוקה וקיטלוג עמוק של טקסטים מהאוספים המיוחדים של הספרייה: כתבי יד, ספרים ומסמכים ארכיוניים, על בסיס תיוג נרחב של מידע מסוגים שונים (ויזואלי, שמע, וידאו, ארכיוני בעל אופי משולב – טקסט, תמונה, טבלה).
  • יפותחו גזטירים ויונגש מידע רלוונטי לפי ישויות מידע המצויות בתוכן אוספי הספרייה (מקומות, תאריכים, שמות א.נשים).
  • יוטעמו צפיינים (Viewers) חדישים המאפשרים הנגשת חומר שעבר "קיטלוג עמוק". במסגרת זו, יובילו הספרייה והחממה תהליכי התממשקות שיסנכרנו בין שיטות קיטלוג, ובכך יאפשרו גישה למידע מפורט המיוצר במסגרת ה"קיטלוג העמוק".
הספרייה יוזמת שיתופי פעולה עם קהילת המחקר באוניברסיטה ומקבלת בברכה יוזמות מצד הקהילה האקדמית לעבודה משותפת בתחום מדעי הרוח הדיגיטליים. תמיכת הספרייה כוללת הצעת אוספים דיגיטליים עשירים, הכוללים חומרים ראשוניים בתחומי ידע רבים, ייעוץ ותמיכה טכנולוגית, סריקה איכותית והנגשה מיטבית של מידע (דיגיטציה ושימור).
צוות מתוך הספרייה מוביל את שיתופי הפעולה המגוונים עם קהילת המחקר במדעי הרוח הדיגיטליים:

© 2024 אוניברסיטת חיפה - הספריה כל הזכויות שמורות / שד' אבא חושי 199, הר כרמל, חיפה. ת"ד 3338, מיקוד 3103301 / ליצירת קשר / 04-8240289

Please publish modules in offcanvas position.

Live chat